31 grudnia świętujemy Sylwestra, dzień później Nowy Rok. To co dzisiaj jest tak oczywiste, kiedyś wcale takim nie było. Życząc sobie wszystkiego najlepszego na 2021 rok przypominamy,  jak to onegdaj z tym świętem bywało…

Wiele wieków temu, jeszcze przed naszą erą, w nocy z 31 grudnia  na 1 stycznia obchodzono święto boga płodności – Dionizosa. Ludzie bawili się na ulicach, a nieodzownym elementem każdej parady były niesione przez uczestników kosze z dziećmi – symbol początku.

Według starożytnych wierzeń Greków, około roku 320 n.e. ówczesny papież Sylwester I zamknął w lochach Watykanu smoka, który według przepowiedni wieszczki Sybilli, w nocy  z 999 na 1000 rok miał zniszczyć wszystkie cywilizacje. Ludzie wpadli w panikę. Część z nich nie wychodziła z domów, inni modlili się. Przepowiednia się jednak oczywiście nie spełniła. Ludzie wyszli więc na ulice, zaczęli tańczyć, śpiewać i cieszyć się, że koniec świata nie nastąpił. Święto to  nazwano – od imienia ówczesnego papieża – Sylwestrem.

W Polsce tradycja Sylwestra narodziła się dopiero w XIX w., a świętowały tylko wyższe warstwy społeczne. Narodziło się wówczas przekonanie, że jaki pierwszy dzień Nowego Roku, taka jego pozostała część, dlatego pozbywano się wszelkich uprzedzeń wobec innych i radowano swoim towarzystwem. Nie wznoszono toastu szampanem, a zamiast tego popijano białe wino przywożone z Węgier – Tokaj. Z tamtego okresu pochodzi też tradycja, według której panny przed imprezą Sylwestrową wsypywały sobie do butów mak, co miało im zapewnić znaczną ilości wielbicieli w nadchodzącym roku. Wierzono również, że pierwsze imię jakie usłyszy panna w Nowy Rok, będzie imieniem jej przyszłego męża.

Zwyczaj urządzania zabaw sylwestrowych upowszechnił się dopiero na przełomie XIX i XX wieku. Najpierw w dużych miastach, wśród bogatych ludzi, potem, w XX wieku, stopniowo również w uboższych warstwach społeczeństwa. Na początku minionego wieku pojawiły się sylwestrowe zwyczaje lokalne. Np. w Hiszpanii o północy z każdym uderzeniem zegara zjada się jedno winogrono. Obyczaj ten pojawił się w roku 1909 i stał się tak popularny, że stosują się do niego prawie wszyscy.

Wykorzystano fragment tekstu ze strony https://czasnaopole.pl/sylwester-i-nowy-rok-czyli-jak-to-onegdaj-bywalo/

Tekst powstał m.in. na podstawie artykułu: „Historia obchodów Sylwestra i zwyczaje sylwestrowe na świecie” na stronie: historiamniejznanaizapomniana.wordpress.com