Świąteczny piernik o aromatycznym, korzennym zapachu i intensywnym smaku to tradycyjny przysmak, bez którego trudno sobie wyobrazić polskie Boże Narodzenie. Jednak co ciekawe - początkowo pierniczki nie gościły na wigilijnym stole, a w… staropolskiej apteczce. Te pyszne ciastka wywodzą się z ciast miodowych, które pieczono już ponad 1500 lat temu.
Boże Narodzenie nieodłącznie kojarzy się z zapachem pierników, doprawianych cynamonem, gałką muszkatołową czy imbirem, a wypiekanie ich to niemal rodzinne święto, na które cieszą się w szczególności dzieci. Piernik to nic innego jak ciasto wypiekane z mąki pszennej i żytniej, do której dodaje się rozpuszczony, gorący miód, masło i mleko. Z rozwałkowanego ciasta o głębokim, brązowym kolorze wykrawane są różnorodne kształty, które kojarzą się ze Świętami: bałwanki, renifery, gwiazdki i Mikołaje. Przysmak ten to obok karpia, pierogów i kapusty z grzybami prawdziwy symbol polskich Świąt Bożego Narodzenia. Jednak co ciekawe - pierniki wcale nie pochodzą z Polski, a ich wypiekanie zapoczątkowano już w starożytności.
W nawiązaniu do tej tradycji nasi wychowankowie udali się 16 grudnia 2024r. do Domu Opieki w Rzędowie - Rezydencji Elwira w celu wspólnego wypiekania i zdobienia pierników. Dzieci w ten sposób uczą się tolerancji, szacunku, otwartości oraz empatii dla starszego pokolenia. Seniorzy zaś zyskują towarzystwo i szansę na namiastkę rodziny.